Fotografia dziecięca

Home  >>  Fotografia dziecięca

Emocje, które pojawiają się na twarzy dzieci są zawsze szczere i prawdziwe. Dzieci bardzo szybko dorastają, dlatego warto zatrzymać te wspomnienia pełne beztroskiej zabawy. Jednak fotografia dziecięca nie jest samą przyjemnością. Każdy kto próbował „pracy” fotografa z dziećmi wie z jakimi trudnościami jest to często związane. Dlatego dobrze jest wiedzieć w jaki sposób zająć się dzieckiem, żeby mieć potem w albumie piękną pamiątkę.

Długość sesji

Trzeba dobrać odpowiedni czas na sesję. Najlepszy czas przypada po drzemce oraz po zjedzeniu posiłku, wtedy dzieci mają najwięcej energii, dobry humor i są wypoczęte. Jeśli sesja ma się odbyć na zewnątrz trzeba zwrócić uwagę na porę dnia. Przy słonecznej pogodzie słońce może być zbyt ostre w południe. Lepszym rozwiązaniem jest fotografowanie dzieci po południu lub rankiem. Na taką sesję warto umówić się z doświadczonym fotografem, do którego namiary dostępne są na tej stronie – bluediamond-hotel.pl. Praca z dziećmi wymaga bowiem cierpliwości oraz kreatywnego myślenia. W ten sposób efekt będzie w pełni zadowalający.

Przygotowanie

Sesja powinna być dobrze zaplanowana. Dobrze jest zaznaczyć już wcześniej jakie ujęcia, w jakiej scenerii jest potrzebne do albumu. Aparat powinien być ustawiony uniwersalnie przed sesją, karta pamięci z odpowiednią ilością wolnej powierzchni, bateria zaś naładowana. Dzieci szybko się nudzą. Dlatego trzeba też zaplanować różne atrakcje i zabawy, którymi zajmą się dzieci, a wtedy można się będzie skupić tylko na wyłapywaniu najpiękniejszych chwil. Samo robienie zdjęć może być zabawą. Aparat powinien być ustawiony na tryb preselekcji przysłony (Av) lub tryb półautomatyczny (P) – wtedy nie trzeba będzie często zmieniać ustawień.

Druga osoba do pomocy

Jeśli potrzebne są zdjęcia, na którym dzieci są zwrócone w stronę obiektywu, dobrze jest zaangażować do sesji kogoś jeszcze. Pomocnik będzie ustawiał się za fotografem i za pomocą maskotek czy gestów zwracał uwagę dzieci w odpowiednią stronę. Fotograf wówczas skupi się na uwiecznianiu najlepszych momentów do sfotografowania.

Zacznij od zdjęć pozowanych

Dobrze jest zacząć od zdjęć pozowanych. Wtedy dzieci są jeszcze zainteresowane nową zabawą. I wówczas można zaplanować różne ujęcia. Wówczas najlepiej wykonać wspólne zdjęcie z rodzicami, czy z rodzeństwem, albo zwierzakiem. Po upływie czasu dzieci mogą być znudzone sytuacją i próby nakłonienia ich do ustawienia się w odpowiednich pozach mogą się nie powieść. W najgorszym przypadku dzieci mogą się rozpłakać i tym samym sesja zakończy się za szybko.

Utrzymać dziecko w miejscu

To trudne nawet w trakcie zwykłego spaceru. Dobrze jest wykorzystać różne siedziska, krzesełka, stoliki. Ale to sprawdza się tylko jeśli potrzebujemy dziecka w pozycji siedzącej. Jest to jednak łatwiejsze niż poproszenie malucha a zatrzymanie się na moment w pozycji stojącej. Jeśli jednak dziecko nie chce współpracować trzeba zmienić koncepcję i spontanicznie dostosować się do zachowania modela. Lepsze to niż zdjęcia zapłakanego malucha z czerwoną buzią.

Beztroska zabawa

Dobrze jest przygotować kolorowe zabawki, malowanki, gry – coś co przyciągnie uwagę malucha i zajmie go zabawą, a jednocześnie będzie dobrze wyglądało na zdjęciach. Maskotki, balony, kolorowe domki – wszystko to będzie wyglądać bajkowo. Jeśli sesja odbywa się na zewnątrz warto użyć dmuchanych baniek, balonów, huśtawek. Dziecko powinno być ubrane przede wszystkim wygodnie. Można przygotować kilka zestawów ubranek, ale lepiej, żeby były to sweterki i koszulki, które łatwo i szybko można przebrać.