Jak zachęcić dzieci do czytania książek

Home  >>  Bez kategorii  >>  Jak zachęcić dzieci do czytania książek

Jak zachęcić dzieci do czytania książek

On Luty 7, 2017, Posted by , in Bez kategorii, With Możliwość komentowania Jak zachęcić dzieci do czytania książek została wyłączona

O dobroczynnym wpływie czytania książek na rozwój dziecka można znaleźć multum informacji. Jedne są bardziej oczywiste inne mniej. Jednak wiedza o tym, że czytanie pozytywnie wpływa na rozwój pociechy to jedna sprawa, a zachęcenie żeby to robić to zupełnie inna kwestia. Jak to zrobić?

Po pierwsze – dlaczego?

Rodzice dobrze wiedzą, że dzieci często zadają pytania czemu, jak i dlaczego. Próbując zachęcić je do czytania, sami powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytania, dlaczego chcemy to zrobić.

Powodów jest wiele, do głównych możemy zaliczyć:

  • pobudzenie wyobraźni,

  • zwiększenie kreatywności,

  • zmuszenie do samodzielnego myślenia,

  • poprawę koncentracji,

  • zwiększenie zasobu słownictwa.

To nie wszystkie powody, ale można powiedzieć, że te najważniejsze. Oczywiście dziecka takie argumenty nie będą przekonywujące, dlatego trzeba pójść krok dalej. Jeśli pociecha zapyta, czemu ma więcej czytać można powiedzieć, że jest to ciekawe, ze inne dzieci też dużo czytają, że dzięki temu będą tak mądrzy jak rodzice itp. Takie argumenty lepiej przekonają dziecko.

Im wcześniej, tym lepiej

Rodzice często zbyt późno zdają sobie sprawę z problemu. Do czytania dziecko trzeba przyzwyczajać od jego najmłodszych lat. I przede wszystkim nie zniechęcać go. Aby zaciekawić dziecko lekturą, należy ją odpowiednio dobrać do jego wieku, ale także upodobań. Dlatego warto przejrzeć bogate kolekcje książek, jak te na tej stronie – www.kalinoteka.pl/3542-publikacje-dla-dzieci-i-mlodziezy-edukacja, gdzie możemy dostać książki przeznaczone dla różnych grup wiekowych i o bardzo szerokiej tematyce. Książki są podzielone według kategorii więc łatwo znaleźć coś dla siebie.

Jakie książki wybrać dla dzieci?

Dzieci 3-5 lat

Dla dzieci w tym wieku najlepiej wybrać krótki opowiadania. W tym wieku maluchu nie umieją jeszcze samodzielnie czytać, dlatego warto poświęcać te 20minut dziennie i czytać dziecku „do poduszki”. Warto wcześniej poćwiczyć, udawać głosy, odgłosy, gestykulować, dzięki temu dziecko nie będzie znudzone, a także pokażemy mu sposób w jaki wyobrażać sobie dane sceny, dzięki temu gdy zacznie czytać samodzielnie, będzie mu łatwiej sobie wyobrazić to co czyta.

Dzieci 5 – 13 lat

W tym wieku dzieci powinny zacząć już samodzielnie czytać. Dla tych młodszych można wybrać krótsze opowiadania lub tomiki poezji i różnego rodzaju bajki i wierszyki. Starszym osobą i nastolatką warto pozwolić samemu decydować o wyborze książki, dzięki czemu będziemy mogli poznać jego gusta i upodobania. Oczywiście ich wybory trzeba kontrolować, gdyż nawet te książki których okładki wyglądają obiecująco, mogą zawierać sceny nie przeznaczone dla małych czytelników.

13 i więcej

Dzieci w tym wieku już same powinny mieć ochotę na lekturę i wybierać sobie książki. W tym wieku warto dać im wolną rękę, jednak co jakiś czas zapytać o czytaną przez nich lekturę, żeby nie tylko upewnić się, że jest odpowiednia, ale także nawiązać rozmowę, które pozwoli poszerzyć ich horyzonty, a także zmusić do myślenia i zastanowienia się nad daną książką.

Comments are closed.