Stomatolog dla dziecka – czyli krótki poradnik o tym, jak nie zrazić dziecka do wizyt u dentysty

Home  >>  Bez kategorii  >>  Stomatolog dla dziecka – czyli krótki poradnik o tym, jak nie zrazić dziecka do wizyt u dentysty

Stomatolog dla dziecka – czyli krótki poradnik o tym, jak nie zrazić dziecka do wizyt u dentysty

On Luty 17, 2017, Posted by , in Bez kategorii, With Możliwość komentowania Stomatolog dla dziecka – czyli krótki poradnik o tym, jak nie zrazić dziecka do wizyt u dentysty została wyłączona

Rodzice często bagatelizują potrzebę regularnych wizyt stomatologicznych ze swoimi pociechami. Okazuje się, że mimo rosnącej świadomości Polaków dotyczącej dobrego stanu zdrowia jamy ustnej, kwestia mleczaków u dzieci w dalszym ciągu pozostaje tematem tabu. Już w tym momencie popełniany jest największy błąd, który może skutkować konsekwencjami przez całe życie.

Pierwsza wizyta w wieku dwunastu miesięcy

To właśnie w tym czasie zaczynają zwykle wyrastać pierwsze zęby mleczne. Jest to najlepszy czas na to, aby udać się na pierwszą wizytę u stomatologa – nawet jeśli ząbki rosną poprawnie, zdrowo i prosto. Tę pierwszą konsultację należy traktować jako zapoznawczą. To właśnie w tym momencie rodzic dowiaduje się jak troszczyć się o ząbki swojego malucha i jak poprawnie je szczotkować. Wbrew pozorom jest to konieczne i to nie tylko ze względu na stan zdrowia, ale przede wszystkim również ze względu na wyrobienie pewnych nawyków pielęgnacyjnych.

„Dziecko to zupełnie inny pacjent niż osoba dorosła – jest bardziej wymagające. Poza tym, wbrew pozorom nawet w wieku dwunastu czy trzynastu miesięcy wykazują się ogromną mądrością. Są ciekawe nowego otoczenia, chętnie poznają stomatologa i cały personel. Jeśli już w tym momencie zaszczepimy w swoich pociechach nawyk regularnych wizyt u dentysty to w przyszłości łatwiej będzie nam uniknąć kategorycznej niechęci do ich kontynuowania” – mówi ekspert do spraw stomatologii dziecięcej w Krakowie.

Ponadto konieczne jest także nawiązanie współpracy z prawdziwym specjalistom

To ważne, ponieważ jak wspomnieliśmy dziecko jest bardzo wymagające. Tu liczy się nie tylko jakość świadczonych usług, ale także bardzo specjalistyczne podejście. Stomatolog dziecięcy musi wykazywać się wyrozumiałością, cierpliwością, ciepłem, sympatią i wrażliwością. Ofertę dla rodziców, którzy chcą odpowiednio wcześnie zadbać o ząbki swoich maluchów można znaleźć na przykład tutaj – kraków stomatologia.

O mleczaki trzeba dbać

Prawdą jest, że zęby mleczne prędzej czy później wypadną, ale nie oznacza to, że można nam bagatelizować pojawiającą się próchnicę. Ta zwykle atakuje z kilku powodów:

-nieprawidłowej higieny jamy ustnej wynikającej z niechęci dziecka lub nieświadomości rodziców

-stosowania niewłaściwej diety – czyli na przykład częstego pozwalania dzieciom na jedzenie słodyczy i niezdrowych przekąsek

-uwarunkowań genetycznych

-uszkodzeń mechanicznych

-i innych czynników – na przykład rozmnażających się bakterii

Próchnica może powodować poważne problemy zdrowotne. Nieleczona przedostanie się do miazgi zęba a stamtąd w głąb organizmu powodując między innymi:

-bóle głowy

-bóle zatok

-zapalenia gardła i migdałków

-a także anginy ropnej

Ponadto dziecko może zacząć uskarżać się na:

-bóle brzucha

-mdłości

-biegunki

-rozdrażnienie

-osłabienie

-zawroty głowy

-i szereg innych dolegliwości typowych na przykład dla rozstrojenia układu pokarmowego.

Często te symptomy są lekceważone, ponieważ rodzice albo uważają, że jest to próba zwrócenia na siebie uwagi przez dziecko, albo typowy objaw dojrzewania. Okazuje się jednak, że te sygnały mogą mieć bardzo poważną przyczynę i należy ją sprawdzać.

Kiedy zęby mleczne dziecka całkowicie się ukształtują wizyty u stomatologa powinny stać się jeszcze bardziej regularne – przynajmniej raz na pół roku. Wówczas unikanie dalszych problemów zdrowotnych będzie dużo łatwiejsze. Zęby mleczne psują się szybciej niż zęby stałe i mimo, że ich korzenie nie są aż tak silne to mocne unerwienie może powodować liczne dolegliwości bólowe.

Comments are closed.